Historia klubu

W roku 1998 w Szkole Podstawowej nr 13 w Białymstoku z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego, byłego szablisty Jarosława Mazurka został założony Uczniowski Klub Sportowy „Trzynastka” Białystok, ukierunkowany na szkolenie szabli kobiet.

Po roku szkolenia zorganizowane zostały zawody pod nazwą „Pierwszy Krok Szermierczy”, od tej pory każda nowa grupa dzieci po zakończeniu pierwszego roku nauczania prezentuje swoje umiejętności przed gronem rodziców, nauczycieli i znajomych.

W roku 2003 podczas Mistrzostw Polski Juniorów (do lat 17) drużyna w składzie: Anna Ciwoniuk, Malwina Bukłaho, Anna Cisowska, Joanna Jackowska, zdobyła pierwszy brązowy medal Mistrzostw Polski. W roku 2018 został zdobyty 51 medal Mistrzostw Polski.

W roku 2006 po raz pierwszy szablistka z Białegostoku założyła dres z orłem w koronie, Anna Ciwoniuk została reprezentantką Polski podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Do dzisiaj już siedmioro zawodników reprezentowało Polskę podczas Mistrzostw Europy i Świata (Anna Ciwoniuk, Beata Babińska, Marta Mazurek, Martyna Tobiaszewska, Urszula Kurzyna, Piotr Kurzyna, Mateusz Prokopowicz).

W kolejnym roku Beata Babińska zdobyła medal podczas Mistrzostw Europy Kadetów, wspólnie z koleżankami z reprezentacji wysłuchała Hymnu Narodowego stojąc na najwyższym stopniu podium. W roku 2017 dołączyła do niej Urszula Kurzyna, która w Płowdiw została brązową medalistką Mistrzostw Europy Kadetów.

Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Trzynastka” Białystok byli laureatami plebiscytów na Najpopularniejszego Sportowca Podlasia, otrzymywali nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku dla Najlepszych Sportowców, rokrocznie zostają stypendystami Prezydenta Miasta Białegostoku, również trener Jarosław Mazurek w roku 2009 został uznany przez Prezydenta Białegostoku Najlepszym Trenerem.

W roku 2007 UKS 13 nawiązał współpracę ze Szkołą Podstawową nr 11 w Białymstoku, to zaowocowało utworzeniem po kilku latach klas sportowych, a najlepsi trafiają pod skrzydła Uczniowskiego Klubu. Jest to aktualna siedziba klubu.